Postanowiłem napisać komentarz odnośnie sytuacji, która ma obecnie miejsce w Gminie Brzesko, a zwłaszcza w „mojej małej ojczyźnie”, jaką są Jadowniki. Obserwując od tygodnia sytuację po nawałnicy, która nawiedziła Gminę i naszą miejscowość dochodzę do pewnych przykrych wniosków. Ile razy pojawiają się takie sytuacje i takie tragiczne w skutkach wydarzenia, równocześnie z nimi pojawiają się osoby, które za wszelką cenę chcą budować lub odbudowywać swoją pozycję polityczną. Zapominają o poszkodowanych osobach, o ich dobytku i o skali szkód. Mają przed oczami jedynie chęć przypodobania się tym ludziom. Chęć wprowadzenia chwilowego wyciszenia, chwilowego antidotum. Ważne jest dla nich, aby pokazać się w miejscu ludzkich tragedii.
Nie powinniśmy obecnie skupiać się na pytaniu, kto jest odpowiedzialny za takie skutki tej nawałnicy. Kto jest odpowiedzialny za brak odpowiednich, kompleksowych zabezpieczeń, melioracji, przepustów etc. Takie zachowanie nic nie pomoże. Powinniśmy skupić się na pomocy, ale tej pomocy płynącej prosto z serca. Pomocy, która nie jest przysłonięta politycznymi okularami, które całkowicie zaciemniają realny widok wydarzeń. Musimy sobie doskonale zdać sprawę, że polityka to dążenie do władzy i utrzymywanie tej władzy za wszelką cenę. Nawet cenę ludzkiej krzywdy. Niestety nie mamy na to wpływu.
Kolejnym aspektem jest ludzka zawiść. Pytanie, komu nawałnica wyrządziła więcej szkód. Zawsze stawiamy przed sobą majestatyczne „JA” a brakuje obecnie słowa „MY”, „WSPÓLNOTA”. To przecież mnie najbardziej zalało, to przecież moja ulica najbardziej ucierpiała, mój dom, moja piwnica, to ja jestem najbardziej poszkodowany i nikt nie ma prawa żądać więcej niż „JA”. Kolejny aspekt. Dlaczego nie dopuszczamy do głosu innych, którzy również mają być prawo niezadowoleni z funkcjonowania samorządu lokalnego? Dlaczego od razu spisujemy ich na straty i spychamy pod poprzeczkę ludzkiej przyzwoitości? Dlaczego nie ma miejsca na debatę? Może nie do wszystkich dotarła pomoc, a mam wrażenie, że skala niezadowolenia jest znacznie większa niż to słychać w oficjalnych źródłach.
Jedyną grupą, która w tym całym obłędzie się odnajduje są jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych (w tym jadownicka), które zawsze wykazują się tą realną, fizyczną i widoczną pomocą. U nich nie ma słowa „JA”. U nich zawsze jesteśmy „MY”. Dla nich każdy jest ważny i w miarę swoich sił docierają do każdego.
Nawałnica, która przeszła nad naszą gminą i naszą miejscowością prowadzi do jednego wniosku. Zawsze w takich okolicznościach wkracza polityka – ta zaściankowa, lokalna. Lokalni samorządowcy i działacze doskonale wiedzą, że w takich właśnie sytuacjach można wiele zyskać. Zapominają jednak, że mogą również wiele stracić wśród potencjalnych wyborców. Dlaczego pokazują się wówczas, kiedy pojawia się problem? Dlaczego nie myślą kompleksowo, perspektywicznie? Dlaczego ograniczają swoje działania, aktywność i bliskość wśród ludzi dopiero w czasie kampanii wyborczej lub właśnie w czasie tragedii?
Mam gorącą nadzieję, że po tej nawałnicy, która nawiedziła Jadowniki zmieni się podejście do przyszłych działań. Taka sytuacja może mieć miejsce jeszcze niejednokrotnie. Musimy działać globalnie. Nie możemy skupiać się jednostkowo. Nie możemy dzielić się na „górę” i „dół”. Przecież rzeka „Grodna” nie płynie tylko na górze. Ma swoje ujście „na dole” do Uszwicy. Jadowniki to jeden organizm a nie oddzielne organy, które są niezależne od siebie. Dlaczego nie opamiętaliśmy się po powodzi z 1997 r. Nic nie zrobiliśmy w tym kierunku, aby było lepiej i bezpieczniej. Wspierajmy się nawzajem, nie patrzmy na siebie wilkiem. Pomagajmy sobie nawzajem i szukajmy rozwiązań kompleksowych. Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki za wszystkich, których dotknęła ta tragedia.
Michał Krzywda
Ochotnicza Straż Pożarna w Jadownikach wzbogaciła się o nowy wóz strażacki marki Mercedes. Ja (...) więcej
W Jadownikach odbędą sie eliminacje powiatowe do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i (...) więcej
Tradycja kolędowania zawiera w sobie bogactwo znaków i treści. Warto niektórym z nich (...) więcej
Eliminacje do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych powiatu brzeskiego zakończone. Poniżej pr (...) więcej
Sylwester 2008/2009 już za nami. Jadowniczanie spędzali ten dzień na wiele sposobów. Niekt&oa (...) więcej