Młodzież upamiętniła żołnierzy antykomunistycznego podziemia

dodano 04-03-2013

Rok 1951. W mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość – Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 roku dzieło Armii Krajowej. Te wydarzenia miały miejsce dokładnie 1 marca i to właśnie ta data została ustanowiona przez IPN Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Jadownicka młodzież pamiętała o tym święcie. Obchodzono go przez dwa dni. W przeddzień święta uczniowie Gimnazjum uczestniczyli w uroczystym apelu, który został przygotowany przez tamtejszego nauczyciela historii Bartłomieja Turleja.  Z kolei w dniu święta uczniowie wszystkich klas trzecich uczestniczyli w projekcji filmu „Pseudonim Anoda”. Obchody tego święta zostały zakończone złożeniem kwiatów przez harcerzy, młodzież oraz Sołtysa pod pomnikiem poległych za Ojczyznę na jadownickim cmentarzu.

- W imię umiłowania wolności, w obronie Ojczyzny rzucili wyzwanie potężnemu, zbrodniczemu najeźdźcy. Byli pierwsi, którzy wystąpili przeciwko nowemu okupantowi z bronią w ręku tymi, którzy przeciwstawili się komunizmowi. Komunizmowi, który gwałt nazywał demokracją a zbrodnię sprawiedliwością dziejową. Za miłość do wolności i ojczyzny zapłacili najwyższą cenę. W nierównej przegranej z góry walce z sowieckim okupantem potrafili opowiedzieć się po stronie umiłowanej Ojczyzny, Polski. W czasach PRL byli brutalnie mordowani, a w III RP ciągle znieważani. Dopiero Św. P. Janusz Kurtyka pierwszy upomniał się o pamięć dla żołnierzy, którzy z okrzykiem na ustach „niech żyje Polska” ginęli z ręki UB-owskich oprawców. Dzisiaj dowiadujemy się o faktach, które w zupełnie innym świetle przedstawiają tych wspaniałych patriotów, o których pamięć postanowiono wymazać na dziesiątki lat. „Żołnierzom Wyklętym” Cześć i Chwała!  – mówił Jarosław Sorys, podczas uroczystości.


Więcej o Narodowym Dniu Pamięci „Żołnierzy wyklętych” można przeczytać na oficjalnej stronie IPN www.wykleci.ipn.gov.pl


autor: admin

wstecz

Nick


Najczęsciej czytane artykuły

Ochotnicza Straż Pożarna w Jadownikach wzbogaciła się o nowy wóz strażacki marki Mercedes. Ja (...) więcej

W Jadownikach odbędą sie eliminacje powiatowe do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i (...) więcej

Tradycja kolędowania zawiera w sobie bogactwo znaków i treści. Warto niektórym z nich (...) więcej

Eliminacje do XXII Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych powiatu brzeskiego zakończone. Poniżej pr (...) więcej

Sylwester 2008/2009 już za nami. Jadowniczanie spędzali ten dzień na wiele sposobów. Niekt&oa (...) więcej



Newsletter


Podaj e-mail, aby otrzymywać informacje o nowościach w serwisie

Valid: XHTML 1.0 | CSS 2.1 Copyright (C) 1999 - 2009 by jadowniki.pl Projekt i wykonanie: PIKSEL